Telepítsünk Epret , Otthon.. •
Ki ne szeretné az eperlekvárt !
A tavasz első nagyüzemi gyümölcse az eper. Több helyen is találkozhatunk a városban eperárusító standokkal, és a helyi piacot ilyenkor bejárja az eper felejthetetlen édeskéHa választanom kell a lekvárok közül , gondolkodás nélkül az epret választom.
De hát aki otthon is szeretne epret termeszteni , megmutatjuk mi hogyan csináljuk. Lehet hogy nem profi, lehet hogy nem nagyüzemi, de így bárki megcsinálhatja otthon a kertjében, és már a tavasszal csemegézhet az eper tövekről.
Az eper szaporításának időpontja az Augusztus közepétől, Szeptember elejéig az ideális. Vannak egyszertermő eper, folytonérő eper, és erdei szamóca fajták. Ez mindenki saját maga dönti el melyiket preferálja, mi mindig az egyszertermő fajtákat választjuk. A következő lépés a hely kiválasztása. Szükség van sok napfényre hogy jól beérjenek a gyümölcsök, de ez két élű fegyver, mert ha a nagy melegben rá is tud sülni a termés. Mi a félárnyékos hely mellett döntöttünk, itt reggeltől délutánig kapja a napsütést. A másik a víz. Rengeteg nedvességére van szüksége az epernek, ezért a vízellátásra is oda kell figyelni. Ha ezek megvannak, akkor egy alapost trágyázás a földnek, ez lehet marhatrágya, csirketrágya, komposzt. Mi adtunk neki komposztott, és egy kis Marhajót.
Talajlazítás után, egy kicsit eligazítjuk a földet egy gereblyével, és mehet az agroszövet, vagy az agrotextil leásása. Mindkét takarásnak van pozitív és negatív oldala. Az agroszövet egy PP szálakból szőtt műanyag takarás, amely strapabíró, és UV álló, de a vizet nehezebben engedi át. A textília ezzel szemben sokkal gyengébb, és könnyeben is szakad, de a víz jobban át tud rajta szivárogni a palántákhoz. Mind a négy oldalán rendesen le kell ásni, máskülönben a tavalyi hibából tanulva, felfogja kapni a szél.
Betemetjük, kifeszítjük, és akkor jön az igai munka. A vágás, és a dugványozás. Leterítés elött nem javasolom beöntözni, mert akkor sárban és mocsárban kell dolgoznunk, madj ha elpalántoltuk az összes eprünket, jól be kell locsolni a vágásoknál. Egy éles késsel megvágjuk a takarást, utánna dugványozóval megcsináljuk a lyukat, az epernek , kézzel beletömködjük, és oldalról visszahúzzuk a kidolgozott földet.
Ha készen vagyunk egy alapos beöntözés, és a biztonság kedvéért én használok szövetrögzítő kapcsokat is, nehogy véletlenül a szél ismét kárt tegyen a szövetben.
Ha ezekkel mind végeztünk, már meg is van a neheze. Az ősz folyamán, az ültetvényük, megered és bebokrosodik, megerősödik annyira hogy átteleljen, és a tavasz beköszöntével, azonnal friss hajtásokat nevel, és hozza a virágokat. Tavasszal elsőnek magas foszfor tartalmú műtrágyával öntözzük, hogy a gyökérrendszer megfelelően megerősödjön, ezek után pedig a kálium tartalmú műtrágya szükséges a termés kialakulásához. Csak mikroelemes műtrágyákat használunk, mert így lesz meg a megfelelő cukorfok és ízvilág a gyümölcsökben. Virágzáskor meg lehet permetezni egy kis bór tartalmú levéltrágyával, a jobb virágkötödés érdekében.
Remélem segíthettünk, a kiskertészeknek is , és majd tavasszal megnézzük milyen termést hoznak a palántjaink.
KÖVESSEN BENNÜNKET A
közösségi médiában
Iratkozzon fel
hírlevelünkre!